Spory

Nawet najbardziej ugodowo nastawiony kontrahent może nie uniknąć sporu, choćby pozasądowego. Ważne, aby na każdym etapie takiego konfliktu w sposób konsekwentny realizować postawione cele i zawsze szukać optymalnych rozwiązań.

W jakich dziedzinach uzyskasz wsparcie

Członkowie naszego zespołu prowadzili w ostatnim dziesięcioleciu ponad trzydzieści różnych postępowań antymonopolowych, zarówno z zakresu nadużywania pozycji dominującej, jak i porozumień ograniczających konkurencję i kontroli koncentracji. Wiele z nich – to najgłośniejsze sprawy antymonopolowe, którymi zajmował się polski organ ochrony konkurencji.

Wiele z tych odwołań zakończyło się precedensami na etapie rozpoznania spraw przez Sąd Najwyższy.

Nasi prawnicy reprezentowali przedsiębiorców w licznych sprawach sądowych na gruncie takich naruszeń jak: ograniczanie dostępu do rynku, nieuczciwa reklama, podróbki produktów, „kradzieże” know-how czy też rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji o przedsiębiorcy.

Prawnicy kancelarii posiadają szerokie doświadczenie w zakresie sporów dotyczących zwrotu tzw. „opłat półkowych”, które nabyli reprezentując swoich klientów w licznych (ponad 100) sporach sądowych przed sądami wszystkich instancji, a także doradzając przedsiębiorcom przy konstruowaniu umów współpracy handlowej.

Strategiczne podejście do prowadzonych postępowań łączące nie tylko znajomość przepisów sektorowych, ale także doskonałą orientację w procedurze i gwarancjach procesowych, pozwoliły naszym prawnikom osiągać optymalne rezultaty w sporach dotyczących kar sięgających kilkuset milionów złotych. W szeregu tych postępowań zapadały korzystne dla klientów reprezentowanych przez naszych prawników, precedensowe orzeczenia Sądu Najwyższego.

Prawnicy należący do naszego zespołu reprezentowali z sukcesami klientów w szeregu postępowaniach dotyczących nałożenia kar:

– przez organy regulacyjne z tytułu niezgodności działalności z przepisami prawa lub obowiązkami regulacyjnymi;
– przez organ ochrony konkurencji w związku z zarzutami dotyczącymi utrudniania kontroli.

Większość naruszeń reguł konkurencji wykrywane i upubliczniane jest przez krajowe organy antymonopolowe i Komisję Europejską. Informacja o decyzji organu antymonopolowego nakładającego karę jest pomocna dla ustalenia, że doszło do narusznia prawa i określenia (ogólnie) szkody. Dochodzenie konkretnych odszkodowań musi się odbyć w osobnej procedurze, w Polsce – przed sądem cywilnym/gospodarczym.

Nasi prawnicy mają doświadczenie zarówno w ocenie zasadności roszczeń tego typu po stronie pokrzywdzonego, jak i w przygotowywaniu strategii obrony przed potencjalnymi roszczeniami wynikającymi z naruszenia reguł konkurencji.

Nasi prawnicy doradzają klientom w zakresie prawa karnego. Specjalizujemy się w sprawach z zakresu przestępstw korupcyjnych i związanych z uczestnictwem w przetargach publicznych. Prawnicy kancelarii posiadają bogate doświadczenia w dziedzinie prawa karnego, tak z zakresu doradztwa, jak i z sal sądowych.

Reprezentowaliśmy klientów w trakcie licznych czynności podejmowanych przez organy ścigania, takie jak CBA, CBŚ, Policję czy prokuraturę dbając o interesy osób występujących w postępowaniach w charakterze podejrzanych. Nasi prawnicy przygotowywali i wprowadzali w przedsiębiorstwach naszych klientów stosowne procedury antykorupcyjne, szkoląc pracowników i zarządy spółek z zakresu obowiązujących przepisów.

Nasi prawnicy mają duże doświadczenie w prowadzeniu sporów przed sądami polubownymi, zarówno – przed stałymi sądami (takimi jak Sąd Polubowny przy Krajowej Izbie Gospodarczej), jak i sądami ad hoc, powoływanymi zgodnie z ustaleniami stron.

Małgorzata Modzelewska de Raad prowadziła również arbitraże międzynarodowe, między innymi według reguł sądu arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu, jaki według reguł UNCITRAL.

Image