Na przykład: dominant nie może w nieuzasadniony sposób różnicować sytuacji swoich kontrahentów. Dominacja dotyczy przedsiębiorców działających w różnej skali: można być dominantem na rynku europejskim, w regionie Europy, na rynku krajowym lub lokalnym. Wszystko zależy od produktowej i geograficznej definicji rynku. Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaje ostatnio (2011-2012) około 70-80 decyzji rocznie zakazujących nadużywania pozycji dominującej, nakładając na przedsiębiorców kary pieniężne, do 10% przychodów za ostatni rok obrotowy.
Przedsiębiorcom stającym przed dylematami „dominanta” proponujemy:
Przedsiębiorcom narażonym na działania dominantów proponujemy: identyfikację ryzyk i podjęcie działań nakierowanych na osiągnięcie wyznaczonego celu: zaprzestanie nadużycia i ewentualną interwencję u organu krajowego i unijnego.
Przykłady prowadzonych obecnie spraw z zakresu dominacji i nadużywania pozycji dominującej:
Prawo konkurencji przenika wszystkie branże i wywiera skutki często nawet bez względu na skalę działalności. Z uwagi na wysokie sankcje i brak precyzyjnych przesłanek – jest trudnym „orzechem do zgryzienia”, nawet dla doświadczonych przedsiębiorców.
więcejFirmy osiągają szczególną pozycję rynkową dzięki innowacji, opracowanemu i chronionemu ...
Łączenie przedsiębiorców i różne formy akwizycji zmieniają sytuację na danym rynku. Dlatego ...
Firmy ponoszą odpowiedzialność za działania swoich pracowników i reprezentantów. Sankcja do ...
Umowy handlowe, w tym – dystrybucyjne – to niemal codzienność w każdej branży. Prawo ...
Bezpośrednią konsekwencją naruszenia reguł konkurencji jest wszczęcie przez organ krajowy lub ...
Poszukiwanie dowodów dopuszczenia się praktyki ograniczającej konkurencję przez polskie i ...
W ostatnich latach postępowania dotyczące naruszenia zbiorowych interesów konsumentów generują ...
Pomoc państwa w każdej formie stanowi zaburzenie naturalnych mechanizmów konkurencyjnych. Zasady ...
Prawo konkurencji przenika wszystkie branże i wywiera skutki często nawet bez względu na skalę działalności. Z uwagi na wysokie sankcje i brak precyzyjnych przesłanek – jest trudnym „orzechem do zgryzienia”, nawet dla doświadczonych przedsiębiorców.
więcejPrzedsiębiorcy działający na rynkach regulowanych nieustannie muszą uwzględniać wpływ działań organów regulacyjnych na swoją działalność. Pomagamy nie tylko zrozumieć zasady obowiązujące na danym rynku regulowanym, ale także uzyskiwać optymalny kształt z punktu widzenia interesów biznesowych przedsiębiorcy.
więcejNawet najbardziej ugodowo nastawiony kontrahent może nie uniknąć sporu, choćby pozasądowego. Ważne, aby na każdym etapie takiego konfliktu w sposób konsekwentny realizować postawione cele i zawsze szukać optymalnych rozwiązań…
więcej